Banner alanı
Banner alanı

Oyun Kuralları

Katılım
23 Tem 2013
Mesajlar
559
Puanları
18
Web sitesi
www.oynfrm.com
Ticaret Puanı
0   0   0
Davranış Kuralları


gPotato hesabı yaratarak bu kuralları kabul etmiş bulunmaktasınız. Bu kurallar burada okuyabileceğiniz kullanım şartlarımıza bağlıdır.

Kurallara aykırı her çeşit işlem oyundan, forumdan ve web sitesinden ihraca sebebiyet verir hatta yasal işlemler doğurabilir.

Hesap Korsanlığı

“Korsanlık” terimlerimizce yasadışı kötü amaçlı yazılım yaratımı ve diğer bilgisayarlara sahiplerinin haberi olmadan dağıtımıdır, misal Truva Atlar, Key Loggers vs. gPotato Takımı bir hesabın çalındığını şayet sahtekârlık bir hesap paylaşımı, takası, satışı veya dikkatsizce hesap bilgisi aktarması sonucunda oluştuysa asla tanımayacaktır. Hesabınızdaki karakterlerin bütünlüğü, güvenliği, etkileşimi sadece hesabın gerçek sahibine aittir. Bu tür kural dışı işlemlere karışmış (eşyalarının dağıtımına karışmış bütün hesaplar da dahil olmak üzere) oyundan, forumdan ve web sitesinden temelli olarak uzaklaştırılabilir.
Karşılıksız olarak veya fiyatının çok altında bir eşya alan herkes çalınmış bir eşya elde etme riskiyle karşı karşıyadır ve hesabı da kapatılabilir. Bu tür bir durumda durumun GM'lere iletilmesi gerekmektedir.

Hesap Paylaşımı

Bağlantı bilgilerinizi üçüncü bir şahısla paylaşmanız yasaktır. Bunun sebebi ise kendi güvenliğinizi sağlamaktır. Hesabın sahibi bu hesapla gerçekleştirilen bütün işlemlerden sorumludur. Şayet bir hesabın bir sürü kişi tarafından kullanıldığının farkına varacak olursak bu hesap oyundan, forumdan ve web sitesinden men edilebilir. Ayrıca bu hesap her türlü destek hakkını kaybeder. Hatırlatma: GM’ler sizlerden ASLA şifrenizi talep etmeyeceklerdir.

Sataşma/Taciz

Diğer oyunculara veya GM’lere sataşmak veya taciz etmek doğrudan hesabın 3 günlük oyun, forum ve web sitesi ceza almasına yol açar. Bu kuralın bir kereden fazla ihlali temelli bir ceza doğurabilir. Eğer bir taciz ihbar etmek istiyorsanız konuşmanın tamamının ekran görüntüsünde okunabilir olması gerekmektedir. Üzerinde oynanmış ekran görüntüleri veya sadece parti kanalının gözüktüğü görüntüler geçerli sayılmaz. Size bu tarz davranışta bulunan kişiye aynı şekilde karşılık verirseniz sizde cezaya tabi kalabilirsiniz.


Tehdit

Diğer oyuncuları veya GM’leri tehdit etmek doğrudan hesabın 10 günlük oyun, forum ve web sitesi ceza almasına yol açabilir. Bu kuralın bir kereden fazla ihlali temelli bir ceza doğurabilir. Eğer bir tehdit ihbar etmek istiyorsanız konuşmanın tamamının ekran görüntüsünde okunabilir olması gerekmektedir. Üzerinde oynanmış ekran görüntüleri veya sadece parti kanalının gözüktüğü görüntüler geçerli sayılmaz. Size bu tarz davranışta bulunan kişiye aynı şekilde karşılık verirseniz sizde cezaya tabi kalabilirsiniz.

Sahtekârlık

Bir takas gerçekleştirirken takas penceresinde anlaşılmış eşya ve para miktarının gözükmesine dikkat edin. Gözüken eşyalar ve para sizin elinize geçecek olanlar. Bu pencerede ne gözükmekteyse takası gerçekleştiren kişiler onları elde edecektir. Takas gerçekleşir gerçekleşmez geçerlidir. Bir hata gerçekleştirirseniz eşyalarınız iade edilmeyecektir. Mağaza açanların satışları takip etmek için satış kayıtları takip etme seçeneği bulunmaktadır. Diğer oyuncuları aldatmak oyun, forum ve web sitesinde temelli mene sebep olabilir.

GM’lere yalvarmak

Lütfen GM’lerden eşya, rupi, kutsama veya başka ayrıcalıklar istemeye diretmeyin. Hiç bir zaman verilmeyecektir. GM’leri bu tür talepler ile taciz etmek doğrudan hesabın 3 günlük oyun, forum ve web sitesi ceza almasına yol açabilir. Bu kuralın bir kereden fazla ihlali temelli bir ceza doğurabilir.

NPC veya satıcı bir NPC’ye erişimi engellemek

NPC veya satıcı bir NPC’ye erişimi engellemek doğrudan hesabın 3 günlük oyun, forum ve web sitesi ceza almasına yol açabilir. Bu kuralın bir kereden fazla ihlali temelli bir ceza doğurabilir.
Kandırmak/Kötüye kullanmak/Bug kullanımı
Oyunda karşılanabilecek bir hatayı özel bir ayrıcalık elde edecek şekilde kullanmak temelli oyun, forum ve web sitesi ceza almasına yol açabilir. Her çeşit hata/bug kullanımı için geçerlidir.

Asılsız İhbar


Masum bir oyuncu hakkında sadece ona kötülük yapmak için asılsız yere kural ihlali ihbarı iletmek sadece kötülük yapmak amacıyla ihbar etmek hesabın 3 günlük oyun, forum ve web sitesi ceza almasına yol açabilir. Bu kuralın bir kereden fazla ihlali temelli bir ceza doğurabilir.

Sahte GM

GM veya bir gPotato Takımı üyesi olduğunuzu iddia edip bir oyuncunun hesap bilgilerini elde etmeye çalışmak doğrudan hesabın temelli oyun, forum ve web sitesi ceza almasına yol açar.

GM ‘i vasıta olarak kullanmak

Bir diğer oyuncuyu GM’le sözde olan arkadaşlığı sayesinde tehdit etmek doğrudan hesabın 10 günlük oyun, forum ve web sitesi ceza almasına yol açar. Bu kuralın bir kereden fazla ihlali temelli bir ceza doğurabilir. Bir GM asla gücü diğer oyunculara ayrıcalık sağlamak için kötüye kullanmaz.

GM talimatları

Genel olarak GM’in vermiş olduğu her talimat takip edilmelidir. Talimatların uymamak doğrudan hesabın 3 günlük oyun, forum ve web sitesi ceza almasına yol açar. Bu kuralın bir kereden fazla ihlali temelli bir ceza doğurabilir.

Korsanlık

Serverın iyi işlemesine engel olmak için yapılacak herhangi bir girişim, bilgi hırsızlığı veya üçüncü bir yazılımın kullanımı doğrudan hesabın temelli oyun, forum ve web sitesi ceza almasına yol açabilir.

Multi-Hesaplar

Birden fazla hesaba sahip olmak yasak değildir ancak bunları aynı anda bir tek PC üzerinde kullanmak yasaktır. Rappelz aynı anda birçok kez çalıştırmak doğrudan hesabın 10 günlük oyun, forum ve web sitesi ceza almasına yol açar. Bu kuralın bir kereden fazla ihlali temelli bir ceza doğurabilir.

İsimlendirme Kuralları
Karakter ve Rumuzlar bu belirtilen isimlendirme kurallarını ihlal etmemelidir :
Karakter ismi 4 ile 16 harf uzunluğunda olmalıdır. Özel karakterler kullanılamaz. İlk harf büyük harf içermelidir. Sadece İki kelimeden oluşan karakter adınız var ise ikinci bir büyük harf ikinci kelimenin başında tahammül görebilir.
Rumuz 4 ile 16 harf uzunluğunda olmalıdır ve sadece normal karakterler içermelidir.
Sıralanan isimler yasaktır.


Yüksek derecede uygunsuz isimler:

 • Pedofilya, cinsel şiddet’te gönderme yapan veya şiddeti, erotik sektörü yüceltici isimler.
 • Irkçı, aşağılayıcı, karalayıcı isimler gibi taciz etmek için kullanılan isimler veya etnik grup karşıtı isimler.
 • Özel tarihsel içerikli isimler örneğin Nazi döneminden isimler veya benzer rejimlere ait isimler.
 • Gala Networks çalışanlarının isimleri, GM isimleri veya benzerleri.
 • Bir GM ismi gibi duyulabilecek isimler.
 • “GM” harflerine benzer harfler içeren.
Bu kuralları ihlal etmek hesabın 10 günlük oyun, forum ve web sitesi ceza almasına yol açar. Oyuncunun GM’lere tekrar isimlendirme için mevcut olabilecek birkaç isim önerisi göndermesi gerekmektedir. Bu kuralın bir kereden fazla ihlali temelli bir ceza doğurabilir.


Orta derecede uygunsuz isimler :

 • Müstehcen veya edebe aykırı isimler
 • Uyuşturucu bir maddenin adından esinlenen isimler
 • Dinsel isimler veya dini şahsiyet isimleri
 • Politik şahsiyetler veya grupların isimleri
 • Ticari isimler veya reklam yapmak amaçlı olan isimler
Bu kuralları ihlal etmek hesabın 3 günlük oyun, forum ve web sitesi ceza almasına yol açabilir. Oyuncunun GM’lere tekrar isimlendirme için mevcut olabilecek birkaç isim önerisi göndermesi gerekmektedir. Bu kuralın bir kereden fazla ihlali temelli bir ceza doğurabilir.
Bir ismin uygun veya uygunsuz olup olmama kararı sadece GM’lerin takdirine kalmıştır. Şayet bir oyuncu karakter yaratımından sonra kullanmakta olduğu ismin kurallara aykırı olduğunu fark edip GM’ler ile bunun düzeltilmesi için irtibata geçerse herhangi bir cezai işleme maruz kalmayacaktır. Bu sadece orta derecede uygunsuz isimler için geçerlidir.

Irkçılık

Nazi fikirleri ve/veya başka veya benzer fikirleri yaymak oyun, forum ve web sitesinden temelli men cezasına yol açar.

Cinsel Taciz / Pedofilya

Diğer oyuncuları cinsel tercihinizi ima ederek veya onlarınkini öğrenmeye çalışarak taciz etmek gibi onları “sanal seks” ’e davet etmek oyun, forum ve web sitesinden temelli men cezasına yol açabilir. Reşit olmayan kişilerden cinsel eylemler gerçekleştirmelerini talep etmeye teşebbüs etmek oyun, forum ve web sitesinden temelli men cezasına yol açabileceği gibi ayrıca böyle bir girişim polise bildirilebilir.

Spam (Dünya Sohbet Kanalı yanlış kullanımı)

Sohbet kanalında hele dünya sohbet kanalında aynı şeyi tekrar ard arda durmaksızın yazmak hesabın 1 günlük oyun, forum ve web sitesi ceza almasına yol açar. Bu kuralın bir kereden fazla ihlali temelli bir ceza doğurabilir.

Zararlı web sitesi ve yasadışı yazılım linkleri

Zararlı web sitelerinin linklerini dağıtmak yasaktır. Bunlara rupi satıcısı siteleri de dâhildir (bu siteler kullanım şartlarımıza aykırıdır), phishing siteleri ve yasadışı yazılım dağıtan veya hakkında bilgiler dağıtan sitelerde yasaktır. Hesabın oyun, forum ve web sitesinden temelli men cezası almasına yol açabilir.

eBay’de ve diğer açık artırma sitelerinde satın alma/ve/veya satma

Gerçek para karşılığında hesap, eşya, rupi satın alma veya satma hesabın oyun, forum ve web sitesi temelli men ceza almasına yol açabilir. Kullanım şartlarımızda da belirtildiği gibi başka bir kişiye hesap transferi mümkün değildir. Bu yüzden oyun içerisinde geçerli para birimine karşı bile satılmamalıdır. Bir kez daha sizlere gerçek para karşılığında hesap, eşya, rupi satın almanın yasak olduğu ve hesabın oyun, forum ve web sitesinden temelli men cezası almasına yol açabilir.

Duvar kırma veya çarpışma bugı

Bu tarz hataları değerlendirip oyun içerisinde erişilemez yerlere ulaşmak için kullanmak hesabın 3 günlük oyun, forum ve web sitesi ceza almasına yol açar. Bu kuralın bir kereden fazla ihlali temelli bir ceza doğurabilir. Bu kuralar bir eşyanın veya bir yerin altına saklamayı da içerir. Şayet kaza sonucu bir yere takıldıysanız rappelz-tr@gpotato.eu adresine bir e-posta atınız.

Reklam

Herhangi bir çeşit reklam yapmak yasaktır. Hesabın 10 günlük oyun, forum ve web sitesi ceza almasına yol açar. Rappelz resmi ve fan sitelerinin tanıtma amaçlı oyun içerisinde duyurabilirsiniz ancak spam oluşturmamayı aklınızda bulundurun !
Bu kuralın bir kereden fazla ihlali temelli bir ceza doğurabilir. GM’ler her zaman vakaya göre daha ağır cezalar verme haklarını korumaktadır.

gPotato iade

Eğer bir oyuncu kullanım şartlarımızı ihlal ederse hiç bir şekilde gPotato ve/veya Mağaza Eşyaları iadesi gerçekleştirilmeyecektir. Bu temelli kapatılmış hesapları da içermektedir.
Bu liste komple değildir ve her an değişime uğrayabilir. Kurallar Rappelz’den en iyi şartlarda keyif alabilmenize yardımcı olmak amacındadır. Topluluğu koruma için oyunu rahatsız eden herkes temelli olan ban cezası alabilir.
Soru veya sorunlarınızı e-posta vasıtasıyla rappelz-tr@gPotato.eu ‘ye ulaştırabilirsiniz.
Kural ihlalleri hakkında bütün ihbarlar gizliliğinizi koruyacak bir şekilde ele alınmakta. Bu yüzden cezaya tabi kalanlara cezalarının kanıtı olarak ekran görüntüsü verilmemekte ayrıca ihbar edenlere ceza alan kişinin cezası hakkında ayrıntı verilmemektedir.
-----------------------------------------------
gPotato forum kuralları
Bu forumlar olduğu gibi www.gpotato.eu sitesi ve ona bağlı olan bütün siteler Gala Networks Europe, Ltd tarafından oyuncuların gPotato oyunları hakkında sohbet etmelerini sağlamak amacıyla sunulmakta ve işletilmekte.

Gala Networks Europe oyuncular tarafından değişilen sohbet ile mesajları gözetlemek zorunda değildir, forumlara postalanan içeriğin tek sorumluları oyunculardır.
Ancak forumun bütünlüğünü korumak amacıyla Gala Networks Europe postalanmış mesajları hiçbir ikaz ve açıklama vermeden silme hakkını saklamaktadır, ve de sadece kendi bilgisinde dahilinde forum, sitelere, ve / veya oyunlara bağlantınızı sınırlandırabilir veya kesebilir.
Kullanım şartları ihlali sonucunda Gala Networks Europe tarafından alınan her karar kesindir.

Diğerlerine saygı
Bu forumlar topluluk ile Gala Networks Europe arasında bir değiş tokuş alanı, diğerlerine karşı nezaket ile saygı yaklaşılmalı: her çeşit bilgi talebi için örneğin ‘Selam’ ve ‘Teşekkürler’ otomatizm olmalı.
Tehditkâr, karalayıcı, edepsiz, küstahlık veya cinsellik içeren her mesaj kesinlikle yasaktır.
Elbette diğer oyuncuların fikirlerini yapıcı bir şekilde eleştirmek kabul görür ancak troll, açık kritik veya tacız teşkil edecek eylemler cezalandırılacaktır.
Ayrıca başka bir kişinin ister moral ister fiziki kimliğini çalmak yasaktır, örneğin kendinizi Gala Networks Europe’un topluluk sorumlusu olarak tanıtmak.

Yasalara saygı
Yasaları ihlal eden konuşmalarda bulunmazsınız (ırksal nefrette kışkırtma, revizyonizm veya negasyonizm, korsanlık, vs.) ve telif hakları ile düşünce mülkiyetine saygı göstermeniz gerekir.

Okunabilirlik
Lütfen konu başlıklarının yeterince açık ve anlaşılabilir olmasına ve konu dışına taşınılmamasına özen gösterin. Forumun okuyucularına saygı gösterip mesajlarınızı ‘sms’ stili ile veya sesçil olarak yazmayıp, okuyucuların dikkatini çekmek içinse büyük harf kullanımından kaçının.
‘Önizleme’ özelliğini kendinizi tekrar okuyup yazım hatalarınızı düzeltmek için kullanmayı unutmayın.

Spam
Bu forumları olabildiğince temiz tutmak istiyoruz. O yüzden istenmeyen, taciz ile tekrar edici olan mesajların yayınlaması yasaktır. Spam, değişik forumlara aynı mesajlar, konuların gönderilmesi ile o mesajlarda birçok tekrarlamayı içerir. Bu forumları reklam ile çeşitli eşyalara satımı amacıyla kullanılması yasaktır. Ayrıca seri mesajlar, id'ye bağlı özel linkler ile piramit sistemlerin yayınlanması yasaktır.
Sadece bir konuyu forumlarda yukarı çekme amacıyla mesajlar postalamak kesinlikle yasaktır.

Gizlilik
Güvenlik sebeplerinden dolayı kullanıcı adını (gPotato İD) forumlarda rumuz olarak kullanmaktan şiddetle kaçınılması tavsiye edilir. Ayrıca forum rumuz aracılığıyla bir e-posta adresi, anında mesajlaşma servisi, web sitesi çağrıştırmak yasaktır.
Aynı şekilde, özel hayatta saygı için, telefon numarası, adres veya her çeşit özel bilgi belirtmek yasaktır.
Alım/Satım türü mesajların resmi forumlara postalanması yasaktır, bu çeşit her mesaj silinecektir.

Sayısız hesap
Forumlarda sayısız değişik hesaplar vasıtasıyla sohbetlere katılmak yasaktır.

Din ve Politika
Dini ve Politika içerikli sohbetlere forumlarda hiçbir şekilde göz yumulmayacaktır.

Diğer
Kurallara uymayan veya Rappelz ile ilgisiz içerikli linkler yasaktır.
Bu Rappelz forumları Türkçe versiyonuna adanmıştır, başka dilerdeki server sohbetlerinin burada yeri yoktur.

Resmi gPotato.eu forumlarını kullanarak geçerli Kuralları anlamak ve onların çerçevesinde hareket etmek sizin sorumluluğunuz.
--------------------------------------------------------------


Rappelz Oyun Kuralları


Rappelz’e hoş geldiniz!

Oyunun bütünlüğünü korumak amacıyla Gala Networks Europe sadece kendi bilgisinde dahilinde forum, sitelere, ve / veya oyunlara bağlantınızı sınırlandırabilir veya kesebilir.

gPotato takımı tarafından alınan Kullanım Şartları ihlali sonuncunda alınan her karar kesindir.
Bu tür cezalar doğurabilecek konuların listesini okumanız rica edilir. Bu davranış kuralları eskizsiz değildir ve her an gPotato takımı tarafından değiştirilebilir.

- Davranış / Taciz
- Sahtekârlık
- Hile
- Satın/Alım/gPotato mülk paylaşımı

ÖNEMLİ :
- genel olarak kuralların devamlı ihlali hesabınızın temelli ihracıyla sonuçlanabilir
- Oyun Efendilerinin vermiş oldukları cezalar ve diğer kararlar değişime uğrayabilir
- sadece Oyun Efendilerinin bilgisi dahilinde bu kuralların ihlali doğrudan yukarıda belirtilmiş cezalardan daha ağrına tabi tutulabilir.

----------------------------------------
Oyunda geçerli isim kuralları


Rappelz dünyasında ki ilk göreviniz karakteriniz için bir isim bulmak.
İsim diğer oyunculara vereceğiniz ilk izlenimdir, ayrıca karakterinizin hayatı için önemli bir aşamadır.
Aşağıda karakter, yaratık, klan ve ittifak isimlerini kesinlikle yasaklayan konu başlıkları bulunmaktadır.
Bu liste sadece Türkçe diline bağlı kalmamaktadır.

Telif hakları
Bütün marka isimleri, ünlü kişileri ve de telif hakkına bağlı isimleri içerir.

gPotato Takımı
gPotato, Gala Networks ve Oyun Efendilerinin isimlerine benzer isimleri içerir.
Kimlik çalma olarak tanımlanabilir.

Özel bilgiler
Şehir, e-posta adresi ima eden isimleri, vs. içerir.

Irkçılık / Etnik grup
Irksal veya etnik nefrette teşvik.

Cinsellik / Şiddet
Cinsel ile şiddetli eylemleri içerir.

Cinsel yananlamlar
Bir oyuncu veya bir başkasının cinsel tercihine değinen terimleri içerir.

Edepsizlik / Küstahlık
İnsan anatomisi, vücudun bazı fonksiyonlar ile pornografik referansları içerir.

Pedofili
Reşit olmayanlara karşı cinsel veya şiddetli eylemleri içerir.

Milliyet
Yabancı düşmanlığına, milliyetçiliğe tembih, teşvik içeren deyimleri içerir.

Özel karakterler
Özel karakterler içeren isimler yasaktır.

Bu kurallar klan oyuncuların kullanabileceği klan ikonlarını da kapsar.
Bilinmesi gerekir ki bu konu başlıklarına girmeyen seçilmiş karakter, yaratık, klan veya ittifak isimleri de cezaya tabi kalabilir

Ayrıca Oyun Efendileri hiç bir ikazda bulunmadan oyunda bulunan bütün isimleri değiştirme hakkını saklamaklardadır.

**GM ler oyuncuların şikayeti üzerine, daha önce oyuna başlamış oyuncunun ismine yakın isimler kullanan oyuncuların isim değiştirmelerini talep edebilirler..

Not:hepsini sizin için aradım bu 4 kuralı da kendi forumundan buldum alıntıdır...
 
Üst Alt
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!