Banner alanı
Banner alanı

ArcheAge - İnceleme

MorFin

kayitliuye1
Katılım
18 Kas 2020
Mesajlar
220
Puanları
18
Ticaret Puanı
0   0   0
Merhabalar! ArcheAge ("ARK EYC" diye telaffuz ediliyor) uzun bir alpha ve closed beta süresinin ardından 16 Eylül'de bizlerle buluşuyor. ArcheAge Dünyası'na adım atmadan önce bilgi edinmek isteyenler için, ArcheAge Fan Sayfası ile birlikte ortak bir inceleme hazırladık sizlere. Biraz uzun olacak yanınıza kahvenizi almayı unutmayın!

Bu incelemede karşılaşacağınız bazı terimler için de mini bir sözlük;
Themepark: Genellikle 3 patates topla, 5 canavar kes temalı görevlere sahip, oyuncunun oyun dünyasına fazla etkisi olmayan MMO türü. Yani oyun size belli bir yol çizer, siz o yolu izleyerek ilerlersiniz.
Sandbox: Oyun dünyasını oyuncunun belirlediği MMO tipi. Canınız isterse haritanın bir ucunda belli bir yeteneğinizi geliştirirsiniz, isterseniz tüm dünyayı gezerek ticaret yaparsınız. Kale kuşatırsınız, ev yaparsınız. Kısaca oyun dünyasında belli bir çizgi yoktur, oyuncular yaratır.
Multi Massive Online Role Playing Game, Çok Oyunculu Online Rol Yapma Oyunu
Content: Bir MMO'ya gelen eklenti paketi veya yenilik getiren patchler vs. Örnek vermek gerekir ise World of Warcraft'a Black Temple raidini getiren patch veya Mists of Pandaria eklenti paketi gibi.
Casting: Bir büyüyü kullanmak için geçen süre. Örneğin bir Frost Bolt, skille bastıktan 3 saniye sonra karşı tarafa hasar veriyor.
Instant: Anında, bekleme olmadan.
Giriş
ArcheAge, Kore'de XL Games tarafından geliştirilien themepark ve sandbox karışımı bir. Oyun Kore'de 15 Ocak 2013'de piyasaya sürüldü. Rusya'da şu an Open Beta'da, Amerika ve Avrupa'ya ise 16 Eylül'de geliyor.
Bir MMO'nun sanbox öğelerine sahip olmasının avantajını ve keyfini ArcheAge'de fazlasıyla görebiliyorsunuz. Evler yapabiliyor, guildiniz ile kaleler kuşatabiliyor; hatta gemiler ile açık denizlerde takılmakta olan Kraken Reyiz'e saldırabiliyorsunuz.
Veya ticaret ile uğraşıyorsunuz, yolda mal taşırken size saldıran biri tüm malınızı çalıp sizi öldürebiliyor. Siz bu oyuncuyu şikayet ediyorsunuz ve o oyuncu belli bir şikayetten sonra mahkemelik oluyor! Evet evet, doğru duydunuz mahkemelik! ArcheAge'de bulunan mahkeme sistemi, belli bir şikayete ulaşmış insanları mahkemeye çağırıyor. Oyuncular tarafından seçilmiş jurinin kararına göre ise de hapse bile girebiliyorsunuz!
Ayrıca oyunun class (sınıf) sistemi de fazlaca detaylı. Başlangıçta size 3 farklı sınıf ağacı seçtiriyor, ve level atladıkça bunlara puanlar dağıtıyorsunuz. Toplamda 120 class kombinasyonuna ulaşabiliyorsunuz. Ki günümüz MMO'larında bu çok iyi bir rakam!
Şunu da belirtmek gerekir ki, ArcheAge tamamı ile oyuncularına bağlı gelişecek bir oyun. Yani oyunun dünyasında olanları, ticaret yollarını veya guild kalelerini tamamen oyuncular belirleyecek. Dolayısı ile diğer MMO'lar content beklerken, ArcheAge'de contenti oyuncular belirleyecek!
Combat ( Dövüş ) Sistemi
ArcheAge'deki combat sisteminin türe yenilik getirdiği pek de söylenemez. Klasik tab-targetting combat sistemi. Yani Tera Online gibi MMO'lardaki hedef alma sisteminden ziyade, piyasadaki diğer MMO'lardaki gibi tab tuşu ile hedef seçiyorsunuz ve skilleriniz seçili olan hedefe direk olarak gidiyor. Bu noktada fazla da söylenebilecek bir şey yok.
Fakat combat sisteminin güzel taraflarından biri combo sistemi. Belirli skilleriniz başka skiller ile combo oluşturabiliyor ve üst üste kullandığınızda fazladan hasar, yavaşlatma vs. gibi ekstra özelliklere sahip olabiliyor. Örneğin bir Mage iseniz, belirli combolar ile normalde cast ederek attığınız bir skilli instant atarak aynı sürede daha fazla hasar veren bir canavara dönüşebiliyorsunuz. Üstelik bu combo kombinasyonlarından oyunda 100lerce var.
Aynı zamanda ArcheAge'de hasar vermek için kullanabileceğiniz farklı araçlar da var. Binekler (her bineğin verdiği hasar veya türü farklı oluyor), planörler (bomba veya ok atabiliyorlar), savaş gemileri ve tanklar sayesinde ArcheAge meydanları daha aktif bir savaş alanına dönüşüyor!
Leveling (Level atlama, seviye atlama)
Oyunun levelingi çok da yeni veya farklı değil. ArcheAge sandbox ve thempark karışımı bir oyun derken işte bunu söylemeye çalışmıştık. Yani leveling sistemi klasik bir themepark leveling sistemi. Aynı tek düzelikte görevlere sahip. 5 patates topluyor, 10 kuzu öldürüyoruz vs. Bu görevleri yaparak seviye atlıyoruz.
Seviye atlama hızı ve zorluğu çok da zorlayıcı değil. 50. seviyeye ulaşma rekoru söylenenlere göre 12 saat. Yani bu da normal bir oyuncu için 1 hafta gibi bir sürede 50. seviyeye rahatça ulaşılabileceğini gösteriyor.
Leveling için söylenecek fazla bir şey yok, bildiğimiz görev sistemine sahip. Fakat ArcheAge dünyası içerisinde bu süreçte çok fazla şey ile karşılaşacak, etrafı gezecek, görev yapmayı bırakıp denizlere açılacaksınız. Kısaca sıkıldığınız zaman bir sürü alternatif sizleri bekliyor.
 
Son düzenleme:
Üst Alt
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!