Banner alanı
Banner alanı

Anket Yöntemi

Katılım
23 Tem 2013
Mesajlar
559
Puanları
18
Web sitesi
www.oynfrm.com
Ticaret Puanı
0   0   0
ANKET YÖNTEMİ​


Giriş
Günümüz bilimsel çalışmalarında veya ticari amaca yönelik diğer araştırma çalışmalarında çok sık olarak kullanılan bir yöntem olarak anket tekniğini görmekteyiz.
Sosyal bilimler başta olmak üzere,bir çok bilim disiplini içinde yer alan araştırma ve çalışmalar için anket veri toplama tekniği büyük önem taşımaktadır.
Pazarlama faaliyetlerinin (Marketing) günümüzün globalleşen dünyasında firmalar için büyük önem taşıması,hatta üretim kararlarının bile satılması mümkün ürünlere göre yeniden düzenlenmesi fikri modern işletmecilik yaklaşımının bir gereği olmuştur.
Modern pazarlama yaklaşımı,ürettiğini sat yönteminden satacağını üret yöntemine doğru bir gelişim gösterdiğinden ne satılabileceğinin belirlenmesi için anket yoluyla bilgi toplanması çok önemli hale gelmiştir.1
İşletmelerin potansiyel müşterilerin davranışları ve tercihleri hakkında bilgi sahibi olabilmeleri,gelir durumlarına ilişkin veri toplayabilmeleri veya sattıkları bir mal ve hizmetin müşteri memnuniyeti derecesini ölçebilmeleri amacıyla en çok başvurdukları bilgi toplama yöntemlerinden birisidir.
Anket yöntemi sadece bir veri toplama tekniğidir.Diğer veri toplama teknikleri ile beraber değerlendirilmesi gerekir.Gerektiğinde diğer yöntemlerden de yararlanmak, yapılacak çalışmanın türü ve amacı ne ise ona uygun teknikleri kullanmak amaca daha doğru,çabuk ve kesin olarak ulaşılmasını sağlar.
 
Üst Alt
Lütfen Javascript'i etkinleştirin!Javascript'i etkinleştirin!